Pusterum med handlingsdør

Lydfilen varer 10 minutter og 59 sekunder

Langsom tale: Dette er pusterummet med handlingsdør.

Du kan nu forestille dig, at du går ned ad en lang gang, hvor der er forskellige døre. 

Der er kropsdøren, som du kender. Og tankedøren. Du går lidt videre og kommer til en dør, hvor der står ”handlingsdøren”. 

Når du går ind ad denne dør, kommer du ind i et rum, hvor der kan opstå forslag til handlinger, der kan være nærende eller lindrende for dig. 

Måske har du allerede aktiviteter, du ved, du kan tage ned fra hylderne her i rummet. Måske skal du blive her lidt og undersøge, hvad du kunne have brug for.

Det kan være handlinger, du tidligere har forbundet med nydelse eller omsorg, noget der giver dig en følelse af liv eller glæde.

Det kan være at tage hul på noget, du måske har udskudt, noget der kan give dig en følelse af mestring eller glæde.

Det kan også være, mens du står her, at du vælger ikke at handle. Måske afstå fra at gøre noget, du tidligere ville have gjort på autopilot. 

Husk at selv et meget lille skridt lige nu, kan skabe stor forandring over tid. Det jeg gør i dag, er med til at påvirke mit humør i morgen eller om en uge.

Når du er klar, så kan du vende tilbage til at mærke hele din krop i sin helhed. Hele kroppen der trækker vejret. Og nu, så godt som du kan, kan du bringe denne udvidede, mere rummelige bevidsthed med dig i de næste øjeblikke af din dag.

Tilbage til oversigten